movie-icon

Video

Talk icon

POLSKA NA SERIO – ROLNICTWO I GOSPODARKA

14-10-2022

Autor: Świat Rolnika

Marian Szołucha: Inflacja osiągnie swój szczyt na początku 2023 roku

Inflacja ponownie wzrosła we wrześniu. Kiedy osiągnie swój szczyt? Gościem Ewy Zajączkowskiej-Hernik jest doktor Marian Szołucha.

Według dzisiejszego gościa programu Polska na Serio prognozy dotyczące inflacji są niedoszacowane i że będzie ona wyższa oraz tak faktycznie jest. Uważa on, że szczytu inflacyjnego możemy spodziewać się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku, a głównym czynnikiem będą wyższe rachunki za energię elektryczną, które otrzymają przedsiębiorcy.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe

Inflacja odnotowana we wrześniu na poziomie 17,2 proc. nie tylko bije rekordy, ale również przekracza oczekiwania ekspertów. Analitycy oczekiwali bowiem wzrostu cen we wrześniu ”tylko” o 16,6 proc. rdr. 

Tymczasem Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 6,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa wynosi nadal 7,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych, o 0,25 pkt proc., miała miejsce we wrześniu br. Była to 11. podwyżka stóp z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku.

Marian Szołucha podkreślił, że przewidywał taką, a nie inną decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Dodał, że poziom inflacji jest od wielu miesięcy, niedoszacowany.

“W odróżnieniu od większości analityków spodziewałem się takiej decyzji i też w odróżnieniu od nich w ostatnim czasie uważałem, że prognozy dotyczące inflacji są niedoszacowane i że będzie ona wyższa i faktyczne tak jest. Z każdym kolejnym odczytem inflacja okazuje się wyższa niż tak zwany konsensus z prognoz, czyli po prostu ich średnia, oraz że jej szczyt też nadejdzie później” – wyjaśnił dzisiejszy gość programu Polska na Serio.

Szołucha: Inflacja osiągnie swój szczyt za kilka miesięcy

Zdaniem Mariana Szołuchy inflacja osiągnie swój szczyt na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku. Uważa on, że największy wpływ na to będą miały wyższe rachunki za prąd, które otrzymają przedsiębiorcy, a w konsekwencji wpłynie to na wzrost cen i usług. 

“Przewiduję, że szczyt inflacji zobaczymy później, niż uważa większość analityków, bo gdzieś na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku. Dwójka z przodu jest zupełnie niewykluczona, a nawet prawdopodobna. Dlaczego wtedy? Ponieważ wtedy przedsiębiorcy, którzy dzisiaj kontraktują dostawy energii do swoich firm, zobaczą pierwsze rachunki, przekonają się, o ile wzrosły koszty prowadzenia ich działalności – podstawowe, których nie da się ominąć, czyli koszty stałe jak mówią księgowi i ustawa o rachunkowości. Wtedy będą wiedzieli, o ile w związku z tym muszą podnieść ceny swoich towarów i usług, żeby utrzymać rentowność. To jest chyba logiczne wytłumaczenie, dlaczego wtedy, a nie kiedy indziej zobaczymy ten szczyt inflacji” – podkreślił doktor Marian Szołucha.

Oglądaj także: Dr Sławomir Dudek: Tarcza Antyinflacyjna to dolewanie benzyny do ognia

swiatrolnika.info 2023