Talk icon

Blog

02-05-2022

Autor: Świat Rolnika

Witold Choiński: Ceny wieprzowiny mogą wzrosnąć

Witold Choiński

Witold Choiński skomentował dla portalu ŚwiatRolnika.info ceny na rynku wieprzowiny. Jak przyznaje nasz rozmówca, są one wysokie, ale koszty produkcji wzrosły.

Jak podaje POLPIG, w tygodniu przedświątecznym liczba dni ubojowych była mniejsza, a unijne zakłady przetwórcze ograniczyły produkcję. Krajowa cena skupu świń w ostatnim okresie nie nadążała za wzrostami w liczących się krajach unijnych.

ŚwiatRolnika.info: Jak wygląda sytuacja Cenowa na rynku wieprzowiny?

Witold Choiński: W tej chwili ceny są dość wysokie. Jest to ok. 9 zł za kilogram WBC. Z jednej strony widzimy wysokie ceny, ale są to ceny, które pokrywają albo nie pokrywają kosztów produkcji. Wszystko wskazuje na to, że ceny w najbliższym czasie mogą wzrosnąć. Brakuje tuczników i jest mała podaż i mała sprzedaż. Przewidywania pokazują, że w Polsce może być między 1,5 a 2 mln mniej tuczników dostępnych na rynku w tym rynku, a w całej Unii Europejskiej nawet 10 mln. Myślę, że zrównoważy to jednak popyt. Przy takich cenach popyt z pewnością zmaleje.

ŚwiatRolnika.info: Czy hodowcy trzody chlewnej obawiają się powrotu ASF?

Witold Choiński: Powrotu ASF nie będzie, bo się go nie pozbyliśmy. Raczej możemy mówić o cyklach. Zimą ASF wygasa, ponieważ nie sprzyjają mu warunki do rozprzestrzeniania. Nie ma prac polowych, nie ma zbiorów zbóż, kukurydzy i traw na kiszonki. To właśnie z tymi produktami oraz maszynami wirus nie trafiał do gospodarstw w okresie zimowym. Teraz zaczynają się prace polowe oraz wstępne zbiory traw, ludzie zaczną chodzić do lasów, więc narażenie na przenoszenie wirusa wzrasta.

Witold Choiński

Oby to nie przełożyło się na wzrost zakażeń w gospodarstwach i zwierzętach dzikich. Niestety trzeba jednak brać pod uwagę, to, że nie pozbyliśmy się wirusa. Raczej sezonowo było wygaśnięcie. Przychodzi sezon letni, w którym na pewno pojawią się ogniska ASF. Oby było ich mniej niż w ubiegłym roku.

ŚwiatRolnika.info: Jaki wpływ na hodowców trzody chlewnej w Polsce ma wojna na Ukrainie?

Witold Choiński: Myślę, że olbrzymi. Powoduje ona bardzo duże wahania w zakresie energetycznym. Ceny prądu czy gazu są diametralnie skrajne. Koszty poszybowały w górę. To wszystko jest wynikiem wojny. Rozmawiałem z właścicielami jednej fermy drobiu. W ubiegłym roku za cykl zapłacili 80 tys. złotych. W tej chwili cykl kosztuje 380 tys. zł. To pokazuje, jaki jest drastyczny wzrost cen surowca. To będzie musiało przełożyć się na ceny.
Wojna na Ukrainie powoduje również wahania i niepewność. To jest najgorsze. Gdybyśmy mieli w miarę stabilną sytuację, nie byłby ten okres wojenny, to wtedy łatwiej zaplanować, w co inwestować.

Czytaj także: Globalny popyt na wieprzowinę spadnie w drugiej połowie roku

swiatrolnika.info 2023