Talk icon

Blog

20-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Polski producent surówek objęty sankcjami przez pomyłkę. Kowalczyk już działa

Polski producent surówek objęty sankcjami przez pomyłkę. Kowalczyk już działa

Polski producent surówek Maga Foods od dwóch tygodni walczy o wykreślenie firmy z czarnej listy antyrosyjskich sankcji, na którą wpisało ją MSWiA.

Okazuje się, że doszło do koszmarnej pomyłki, ponieważ firma nie ma związków z Rosją. W efekcie sankcji większość z 200 pracowników firmy nie dostała wynagrodzenia za kwiecień, a przedsiębiorstwu wręcz grozi upadek. Co ciekawe, niemal połowa pracowników firmy to Ukraińcy. Do sprawy odniósł się wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który zapowiedział, że będzie apelował o jak najszybsze rozpatrzenie odwołania firmy.

Polski producent surówek wpisany na listę sankcji

Maga Foods, polski producent surówek, sałatek i soków, od dwóch tygodni walczy o skreślenie z listy sankcji, na którą wpisało firmę MSWiA. Problem w tym, że przedsiębiorstwo nie ma związków z Rosją, a resort wpisał ją przez pomyłkę.

Faktycznie, w momencie wybuchu wojny częściowym udziałowcem koncernu kontrolującego spółki Maga Foods był podmiot, którego jednym z ostatecznych beneficjentów był objęty sankcjami Oligarcha Michał Friedman. Sęk jednak w tym, że jak wynika z oświadczenia zamieszczonego przez Maga Foods, w momencie wybuchu wojny firma natychmiastowo zerwała wszelkie umowy z podmiotami powiązanymi z oligarchą. Transakcja została zamknięta pod koniec marca 2022 i już wszystkie udziały należą do Holendra Ericka Brasa. Tym samym polski producent surówek nie ma nic wspólnego z Rosją.

Do sprawy odniósł się wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który zapowiedział, że będzie apelował o jak najszybsze rozpatrzenie odwołania firmy.

,,Sankcję na tę firmę zostały nałożone ze względu na byłego właściciela, który był o kapitale rosyjskim. Stąd właśnie znalazła się na tej liście, którą przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Firma ta twierdzi jednak, że już ten właściciel rosyjski nie ma nic wspólnego z tą spółką i w związku z tym trwa postępowanie w tej sprawie. Firma złożyła odwołanie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i na podstawie tego odwołania służby polskie ocenią, czy rzeczywiście pozbycie się tego kapitału było rzeczywiste, czy nie. Jeśli tak, to oczywiście firma zostanie odwieszona” – stwierdził minister rolnictwa.

Polski producent surówek jest w trudnej sytuacji

Przez sankcje firma nie może normalnie funkcjonować. Kontrahenci, klienci, firmy współpracujące z Maga Foods nie chcą kontynuować współpracy. Polski producent surówek ma zamrożone środki finansowe i nie ma jak wypłacać pensji swoim ok. 200 pracownikom, czego niemal połowa to… Ukraińcy.

,,Nie jesteśmy powiązani w żaden sposób z osobami, wobec których są jakiekolwiek podejrzenia o wspieranie wojny. Oczywiście sankcje same w sobie są właściwe, natomiast z naszej strony uważam, że to zła sytuacja, jeżeli takim skutkiem ubocznym wprowadzenia sankcji są straty dla polskiej gospodarki, dla polskich rolników i dla polskich obywateli, którzy nie są powiązani z Rosją. Nasz zakład w wyniku błędu jest w zasadzie w stanie przyspieszonego rozkładu. To kwestie tygodni, kiedy będziemy musieli zgłosić wniosek o upadłość. Nasi dostawcy niestety nie mogą dostać zapłaty za dostarczone towary, a nasi pracownicy, z czego połowa to Ukraińcy, nie mogą wynagrodzenia za kwiecień, ponieważ nasze środki są zamrożone” – tłumaczy Piotr Pawiński, prezes Maga Foods.

,,Rzeczywiście w tej chwili firma przeżywa trudny okres. Pragnę przypomnieć, że na Radzie Ministrów apelowałem o szybkie rozpatrzenie tego odwołania, a także wskazanie, że nawet w momencie zawieszenia działalności tej firmy, może ona wystąpić Krajowej Administracji Skarbowej o możliwość dokonania wypłaty dla pracowników, a także dostawców. Oczywiście nie przesadzam w żaden sposób wyniku, ale osobiście będę apelował o jak najszybsze wyjaśnienie tej sprawy” – zapewnia wicepremier Kowalczyk.

Czytaj też: Polski producent surówek objęty sankcjami przez pomyłkę. Izdebski zapowiada pomoc

swiatrolnika.info 2023