Talk icon

Informacje

29-11-2022

Autor: Świat Rolnika

Zabraknie nawozów? Grupa Azoty ostrzega przed zatorami

nawozy

Grupa Azoty ostrzegła, że podczas wiosennej sprzedaży mogą wystąpić zatory nawozów. Grupa zaapelowała, by nawozy zakupić przed rozpoczęciem sezonu.

Grupa stwierdziła, że zakupów nawozów na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, kiedy obserwowana jest kumulacja zamówień i związane z tym wzmożone dostawy produktów, może skończyć się zatorami logistycznymi. Spółka dodała, że obecnie "popyt na produkty nawozowe pozostaje na względnie niezmienionym poziomie".

Nawozy będą jeszcze droższe?

PAP zapytała Grupę Azoty największego w Polsce producenta nawozów azotowych i wieloskładnikowych, o to czy przywrócenie VAT na nawozy zmusi ją do podwyższenia cen w sezonie wiosennym oraz o skalę mogą ewentualnych podwyżek.

,,Duża część odbiorców produktów Grupy Azoty jest VAT’owcami, a VAT jako podatek przejściowy nie ma bezpośredniego wpływu na marżę, czy rentowność producenta i musi zostać naliczony zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem" - odpowiedziała w spółka.

Spółka dodała, że obecnie "popyt na nawozy pozostaje na względnie niezmienionym poziomie".

,,Po wznowieniu produkcji w zakładach Grupy Azoty wyprodukowany asortyment jest niezwłocznie wysyłany do punktów dystrybucyjnych. Naszym celem niezmiennie pozostaje umożliwienie krajowym rolnikom dostępu do nawozów. Jednak o tym, kiedy konkretnie rolnicy dokonają zakupu decyduje najczęściej kondycja finansowa gospodarstw oraz cena płodów rolnych" – zaznaczyła spółka.

nawozy

Najlepszy czas na zakup

Spółka dodała, że "mając na względzie doświadczenia ostatnich lat, również teraz Grupa Azoty zaleca rozkładanie zakupów w czasie.".

,,Odkładanie zakupów na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, kiedy obserwowana jest kumulacja zamówień i związane z tym wzmożone dostawy produktów – w tym roku dodatkowo węgla i zboża z walczącej Ukrainy – mogą skończyć się zatorami logistycznymi niezależnymi od Grupy Azoty, uniemożliwiającymi dostawy na czas zamawianego nawozu" – zwróciła uwagę Grupa Azoty.

Spółka podkreśliła, że obecnie jest najlepszy czas na zakup nawozów. W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT ma m.in. zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.).

Na początku listopada Komisja Europejska, odpowiadając na pytania PAP, poinformowała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.

Czytaj też: Kryzys nawozowy. Krajewski: Krajowa Grupa Spożywcza tu nie pomoże

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023