Talk icon

Informacje

19-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Wsparcie branży mleczarskiej w eksporcie na rynki Azji

Wsparcie branży mleczarskiej

Polska Izba Mleka gwarantuje aktywne wsparcie polskiej branży mleczarskiej w eksporcie na azjatyckie rynki.

Obecnie w związku z trudną sytuacją panującą w sektorze mleczarskim PIM podjęła współpracę z Polską Agencją Inwestycji i Handlu w celu poszukiwania nowych rynków zbytu.

Wsparcie polskiej branży mleczarskiej

Polska Izba Mleka wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu zorganizowała webinar pt. „Możliwości eksportowe na rynki w Azji”, w którym uczestniczyło blisko 30 przedstawicieli spółdzielni mleczarskich. PIM zagwarantowała wsparcie dla polskiej branży mleczarskiej w eksporcie na rynku Azji.

,,Obecnie spółdzielnie mleczarskie zmagają się z kryzysem, my jako organizacja musimy zrobić wszystko, by odczuć go w jak najmniejszym stopniu. W związku z tym podjęliśmy współpracę z PAIH w celu poszukiwania nowych rynków zbytu" – mówi Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Polskiej Izby Mleka.

Podczas spotkania Pan Patryk Szczotka, Starszy Konsultant w Centrum Eksportu PAIH, pokrótce przedstawił działalność PAIH w zakresie wspierania polskich eksporterów. Kolejno przedstawiciele PAIH omówili szanse i bariery na rynkach: Wietnam, Indonezja,  Tajlandia, Korea Południowa, Filipiny oraz Singapur.

Pani Ngan Ho Thi Hanh scharakteryzowała rynek mleczarski Wietnamu. Mleko w proszku stanowi 45% wietnamskiego rynku mleczarskiego. Jej zdaniem konsumenci preferują markowy produkt od produktu niemarkowego ze względu na bezpieczeństwo i higienę. Wietnam jest jednym z 20 najlepszych krajów na świecie dla eksportu materiałów wejściowych do produkcji mleczarskiej, a polscy producenci mają duże pole do popisu na tym rynku.

Wsparcie branży mleczarskiej

Rynki azjatyckie

Następnie Pan Jacek Kołomyjec przedstawił rynek Indonezji – największej gospodarki Azji Południowo-wschodniej. Eksport na rynek wiążę się z koniecznością rejestracji zakładu w Indonezji przez Ministerstwo Rolnictwa oraz posiadaniem certyfikatu HALAL.

Rynek nabiału w Tajlandii scharakteryzował Pan Norbert Bak. Jego zdaniem największe szanse eksportowe mają serwatka i sery (zwłaszcza do kanału HORECA) oraz jogurty i mleko (w szczególności UHT i mleko w proszku). Ciekawostką jest fakt, iż Polska jest 3 największym eksporterem serwatki, pod względem eksportu sera zajmuje 15te miejsce w rankingu.

Następnie Pani Anna Łagodzińska  opowiedziała o rynku mleczarskim w Korei Południowej, gdzie największą szansę eksportową ma mleko UHT oraz sery.

Filipiny przedstawił Pan Bartek Wasiewski. Kraj ten importuje około 90% konsumowanych produktów mleczarskich głównie z USA, Nowej Zelandii, Belgii oraz Australii. Polska jest bardzo blisko za pierwszą piątką. W ostatnim czasie odnotowano tam gwałtowny wzrost populacji, w związku z czym coraz trudniej jest sprostać  popytowi. Lokalna produkcja zaspokaja około 10% popytu na produkty mleczne.

Na koniec Pani Maja Justyna, Business Development Manager Polish Investment & Trade Agency Branch Office Singapore, przestawiła rynek nabiału w Singapurze. Podczas wystąpienia podkreśliła, iż Singapur nie ma znaczącej produkcji mleka i importuje większość produktów mlecznych. By wprowadzić produkt na rynek, bardzo ważne jest by znaleźć odpowiedniego przedstawiciela. Szansę na tym rynku mają sery, jogurty oraz mleko (UHT i w proszku).

Obecnie Polska Izba Mleka jest w trakcie przygotowywania strony internetowej www.dairyfrompoland.eu , na których promować będzie polskie produkty mleczarskie. 

Zobacz też: Napoje roślinne nie są tak bogate w składniki odżywcze jak mleko

swiatrolnika.info 2023