Talk icon

Informacje

01-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Urbaniak: Pieniądze z inwestycji OZE wychodzą z powrotem za granicę

Pieniądze z OZE

Michał Urbaniak w trakcie debaty Instytutu Gospodarki Rolnej zwrócił uwagę, że pieniądze z inwestycji OZE w większości wychodzą z powrotem za granicę.

Zdaniem posła Konfederacji dotychczasowa ustawa wiatrakowa zapewniała ład przestrzenny i krajobrazowy. Podkreślił, że o wszelkich zmianach powinny decydować lokalne społeczności w referendum. Uważa on również, że aby energia odnawialna rozwijała się w Polsce, potrzebna jest zmiana klimatu dla tych inwestycji.

Urbaniak: Pieniądze z inwestycji OZE nie zostają w Polsce

W ubiegłym tygodniu w Sejmie trwały prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy wiatrakowej. Zmiany są jednym z kamieni milowych, które Polska musi zrealizować, by otrzymać środki z KPO. Według posła Michała Urbaniaka o tych zmianach powinny decydować lokalne społeczności w drodze referendum. Zwrócił on również uwagę, że poza wiatrakami są również inne rozwiązania w pozyskiwaniu energii odnawialnej.

“Obowiązująca ustawa wiatrakowa zapewnia pewien ład przestrzenny i krajobrazowy. To wprowadził rząd PiS i nagle ten rząd ma się z tego wycofywać. Widzimy tu pewną niekonsekwencję. O zmianach powinny decydować lokalne społeczności w drodze referendum. Należy pamiętać o tym, że jest wiele innych źródeł do pozyskiwania energii odnawialnej niż tylko wiatraki” – wyjaśnił przedstawiciel Konfederacji.

Podkreślił on, że pieniądze z inwestycji w OZE niestety nie zostają w naszym kraju i wychodzą z powrotem za granicę. Jego zdaniem nie powinien być to model, na którym powinno się opierać krajową energetykę czy rolnictwo.

“Wielka część pieniędzy, które są inwestowane w Polsce, wychodzi z powrotem za granicę. To nie powinien być model, w którym funkcjonuje polska energetyka czy też polskie rolnictwo” – powiedział Urbaniak.

Zobacz także: Debata IGR: OZE a rolnictwo. Czy rolnicy mogą na tym skorzystać?

Poseł Konfederacji zauważył również, że dla rozwoju odnawialnych źródeł energii potrzebna jest poprawa klimatu dla tych inwestycji.

“Aby energia odnawialna rozwijała się energia odnawialna potrzeba poprawy klimatu dla tych inwestycji. Poprawy współpracy pomiędzy samorządami rządem i też zmiany polityki Unii Europejskiej. Tutaj rząd powinien być parasolem dla tych, którzy potencjalnie mogą być inwestorami i na ich ziemi może być taka inwestycja jak panele fotowoltaiczne czy biogazownie. W tę stronę powinniśmy przede wszystkim iść z energią odnawialną” – podkreślił Michał Urbaniak.

swiatrolnika.info 2023