Talk icon

Informacje

01-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Szczepan Wójcik: Europie może zabraknąć żywności. To wojna ideologiczna

szczepan wójcik

Daliśmy sobie narzucić pewną wizję świata z Brukseli – powiedział Szczepan Wójcik Radiu Maryja, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Prezes IGR jest zdania, że trudne położenie, w jakim znajdują się dziś holenderscy rolnicy, ma podłoże ideologiczne. Zbyt silne ograniczenia nakładane na środowiska rolnicze mogą – zdaniem rozmówcy Radia Maryja – poskutkować osłabieniem bezpieczeństwa żywnościowego Europy, która powinna być silnym eksporterem artykułów rolno-spożywczych, a nie wspólnotą, która martwi się o dostępność pożywienia. 

Szczepan Wójcik: bezpieczeńśtwo żywnościowe Europy jest zagrożone

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej przestrzega, że problemy holenderskich rolników już w najbliższym czasie dotknąć mogą także gospodarzy z innych rejonów Unii Europejskiej. 
„Ideologia – z jaką zmagają się dzisiaj holenderscy rolnicy, a która wyrzuca rolników z własnych ziem i odbiera im podstawowe prawa – może rozlać się na inne państwa europejskie, w tym na Polskę. Dlatego trzeba się temu przeciwstawić – powiedział Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Zdaniem Wójcika podsycany od lat konflikt ma charakter ideologiczny i jako taki zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europy. 

„Sytuacja bezpieczeństwa żywnościowego w Europie jest zagrożona. Widzimy, co dzieje się za wschodnią granicą Polski, gdzie robi się wszystko, żeby zatrzymać eksport zboża. To będzie skutkowało głodem. Wojna z poziomu militarnego weszła na poziom wojny żywnościowej. Dzisiaj próbuje się wprowadzać regulacje unijne, które doprowadzą do nadwyrężenia europejskiego rolnictwa, co przełoży się na to, że może zabraknąć żywności w Europie. (…) Powinniśmy dbać o bezpieczeństwo żywnościowe. Rolnictwo powinno być na priorytetowym miejscu. Powinniśmy produkować nadwyżki, żeby one mogły zostać w Europie, kiedy przyjdzie moment zagrożenia. Niestety, spotykamy się z odwrotnym i bardzo nieracjonalnym podejściem do tematu – powiedział Szczepan Wójcik.

szczepan wójcik

Zielony Ład? „Tej ideologii trzeba się przeciwstawić”

Szczepan Wójcik jest zdania, że wielkim zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej od długiego czasu pozostaje Zielony Ład, który doprowadzi do znacznego ograniczenia skali produkcji rolnej w Europie. 

„Skąd wychodzą inicjatywy? Co mają na celu? Do czego one zmierzają? Wszystko wychodzi z poszczególnych stolic. Bardzo wiele ideologicznych tematów narzucają Niemcy. Wymuszają one na państwach członkowskich wprowadzenie np. redukcji emisji dwutlenku węgla; chcą zamykania kopalń, gdy sami je otwierają – zauważył gość „Aktualności dnia”.
„Daliśmy sobie narzucić pewną wizję świata z Brukseli. Ideologia – z jaką zmagają się dzisiaj holenderscy rolnicy, a która wyrzuca rolników z własnych ziem i odbiera im podstawowe prawa – może rozlać się na inne państwa europejskie, w tym na Polskę. Dlatego trzeba się temu przeciwstawić”– podkreślił Szczepan Wójcik.

Czytaj także: Szczepan Wójcik: Musimy powiedzieć głośne stop niszczeniu rolnictwa

Radio Maryja/fot. AR

swiatrolnika.info 2023