Talk icon

Informacje

21-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Sasin zapewnia: Do końca roku do Polski przypłynie 11 mln ton węgla

Sasin

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewnił w Sejmie, że do końca tego roku do Polski przypłynie 11 mln ton węgla.

Wicepremier przypomniał, że jeszcze w lutym br. spółki skarbu państwa podjęły "natychmiastową" decyzję o zakupie węgla na rynkach międzynarodowych. Minister aktywów państwowych zaapelował też do opozycji, by nie utrudniała samorządom w sprowadzaniu węgla.

Sasin zapewnia, że węgla nie zabraknie

,,Od pierwszego momentu kiedy wybuchła wojna na Ukrainie (...) spółki skarbu państwa zgodnie z decyzją pana premiera Mateusza Morawieckiego i moją, podjęły natychmiastowe zakupy węgla na rynkach międzynarodowych" – powiedział Sasin w czwartek przed głosowaniem sejmowym nad ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

,,Dzięki temu do końca tego roku do Polski przypłynie ponad 11 mln ton węgla, z czego większość już dotarła. Jest w tej chwili przesiewana i kierowana do indywidualnych odbiorców, ale również do ciepłowni, do większości ciepłowni samorządowych, które do ostatniej chwili kupowały węgiel rosyjski" – mówił wicepremier.

,,Dostarczamy im ten węgiel (...) tak jak będziemy dostarczać do każdego polskiego domu, do każdego polskiego rolnika, do każdej polskiej firmy, do każdej ciepłowni, do każdej elektrowni" – mówił.

,,Bo jesteśmy rządem odpowiedzialnym i wiemy, że jest to dzisiaj polska racja stanu i polskiego bezpieczeństwa energetycznego" – skomentował.

Sasin

Jak zwykle winna opozycja…

Minister aktywów państwowych zaapelował do opozycji, by nie utrudniała samorządom w sprowadzaniu węgla.

,,Nie przeszkadzajcie im w tym. Jeśli któryś z samorządowców nie chce działać na rzecz swoich mieszkańców to my go do tego nie zmuszamy" – powiedział.

,,Samorządy najlepiej czują jaka mają rolę i jak mogą mieszkańcom pomagać. My dzisiaj dajemy samorządom narzędzie do tego, aby móc pomagać. żeby móc do polskich domów dostarczać węgiel" – stwierdził.

,,Już tysiąc samorządów wystąpiło dzisiaj do nas, do spółek skarbu państwa, wystąpiło o to, żeby móc odebrać węgiel i sprzedać go do mieszkańców według zasad, które zaproponowaliśmy w tej ustawie. Ponad tysiąc" – poinformował Sasin.

,,To są samorządowcy, którzy rozumieją na czym polega ich rola" – skonstatował.

Czytaj też: Prezes PGE: Węgla zimą nie zabraknie. Rozpoczynamy dystrybucję

PAP/fot.MAP

swiatrolnika.info 2023