Talk icon

Informacje

09-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Ptasia grypa ustępuje. Czy francuscy hodowcy odbudują swoje stada?

Ptasia grypa

Stabilizująca się ptasia grypa we francuskich gospodarstwach otwiera teraz drzwi do strategii stopniowej odbudowy stad hodowlanych.. 

System ten, uzgodniony z organizacjami międzybranżowymi, zapewnia zapobieganie wszelkim nowym zagrożeniom wirusem i ochronę wrażliwych miejsc (szkółek i gospodarstw hodowlanych) w warunkach, w których w niektórych regionach śmiertelność dzikiego ptactwa pozostaje wysoka. 

Ptasia grypa nadal stanowi poważne zagrożenie

Francuski minister rolnictwa i żywności Marc Fesneau po raz kolejny potwierdził ekspertom z branży drobiarskiej zaangażowanie państwa w sprawę hodowców. Wszyscy gracze mobilizują się, aby wspólnie stworzyć bardziej zrównoważony sektor.

Do tej ptasia grypa została odnotowana w 308 ogniskach we Francji. Wydaje się, że sytuacja zdrowotna ptaków ustabilizowała się na kilka tygodni w regionie Pays de la Loire i na południowym zachodzie. Liczba cotygodniowych ognisk w regionie Pays de la Loire stopniowo maleje ze względu na wzmożone środki zarządzania i zmniejszone zagęszczenie ptaków.

Jednak czujność jest nadal potrzebna w całym kraju. Od 13 lutego ptasia grypa została zgłoszona w 6 ogniskach w bardzo gęsto zaludnionym obszarze Côte d'Armor. Rozprzestrzenianie się wirusa w środowisku naturalnym utrzymuje się na wysokim poziomie w całym kraju, a niskie temperatury sprzyjają przetrwaniu wirusa w środowisku.

Ptasia grypa

Poprawa sytuacji zdrowotnej w regionie Pays de la Loire umożliwia rozpoczęcie strategii ponownego zaludnienia. Odbudowa drobiu na fermach rozpocznie się w najbliższych dniach na obszarach o najniższym zagęszczeniu ptactwa wodnego. Pozostanie jednak zakazane do 15 maja w 45 najbardziej zaludnionych gminach, a także w promieniu 3 km w około 30 gospodarstwach o dużym strategicznym znaczeniu w genetyce ptaków.

Trwają prace nad opracowaniem wspólnej strategii na rzecz zwiększenia odporności sektora drobiarskiego na zagrożenia dla zdrowia. Zidentyfikowane tematy dotyczą w szczególności genetyki ptaków, bezpieczeństwa biologicznego i integracji gospodarstw na terytoriach. Do połowy czerwca 2023 r. międzybranżowe organizacje drobiarskie sformalizują zobowiązanie sektorów drobiu do zrównoważonego rozwoju i suwerenności.

Zobacz także: Ekspert WHO: Ptasia grypa może być powodem nowej pandemii

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023