Talk icon

Informacje

17-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Moskwa zapowiada: Embarga na węgiel z Rosji na pewno nie zniesiemy

Moskwa

Minister Anna Moskwa zapowiedziała, że Polska nie otrzyma węgla z Rosji, który był tańszy nawet mimo kosztów transportu, ponieważ nie zniesie embarga.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę w połowie kwietnia br. polski rząd nałożył embargo na import paliw kopalnych z Rosji, które weszło w życie z niemal natychmiastowym skutkiem. Rząd zapewniał wówczas, że surowca nie zabraknie, a ewentualne niedobory zostaną zastąpione innymi kierunkami importu. Od tego czasu minęły cztery miesiące, a wszyscy – począwszy od spółek energetycznych i ciepłowników po zwykłych Polaków, którzy ogrzewają domy węglem – zastanawiają się, czy zimą wystarczy im surowca.

Moskwa o embargu na rosyjski węgiel

„Wyznacznikiem ceny węgla na rynkach europejskich są porty ARA, czyli: Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia. Ceny już spadają, ale trzeba zawsze pamiętać, że węgiel z importu ma w sobie koszt transportu morskiego. Jeżeli węgiel jest z Kolumbii, czy z Indonezji to jego cena musi uwzględniać koszty transportu” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w wywiadzie dla portalu i.pl, którego fragmenty zostały opublikowane w niedzielę.

Dodała także, że jednocześnie w tym roku trwają prace nad zwiększeniem wydobycia w krajowych kopalniach. Stwierdziła jednak, że takiego wzrostu nie da się osiągnąć „z dnia na dzień”, bo z jednej strony wymaga to dłuższej pracy górników, a z drugiej przygotowanie nowych wyrobisk jest procesem czasochłonnym i kosztownym.

„Dzięki temu już przygotowujemy się na kolejny sezon, żeby krajowe wydobycie było większe. I to jest jedyny sposób, w jaki jesteśmy sobie w stanie poradzić z cenami. Na pewno nie będzie węgla z Rosji, który był tańszy nawet mimo kosztów transportu. Embarga na węgiel z Rosji na pewno nie zniesiemy” – powiedziała Anna Moskwa.

Moskwa

Czytaj też: Kryzys energetyczny zimą? „Zabraknie od 4 do 6 mln ton węgla”

PAP/fot.MKiŚ

swiatrolnika.info 2023