Talk icon

Informacje

23-11-2022

Autor: Świat Rolnika

Małecki: Cena nawozów w Polsce jest najniższa w Europie

Cena nawozów

Jerzy Małecki z PiS przypomniał, że rząd pomaga rolnikom i jako jedyny kraj wprowadziliśmy dopłaty do nawozów, choć cena nawozów w Polsce i tak jest najniższa w Europie.

Polityk był jednym z gości Moniki Przeworskiej podczas debaty Instytutu Gospodarki Rolnej na temat obecnego kryzysu na rynku nawozowym. Zdaniem Małeckiego kryzys na rynku nawozowym to wina wysokich cen gazu, które w porównaniu do ubiegłego roku wzrosły aż trzykrotnie.

Cena nawozów wzrosła przez ceny gazu

Jerzy Małecki był jednym z gości Moniki Przeworskiej podczas debaty Instytutu Gospodarki Rolnej. Polityk PiS odniósł się między innymi do kwestii obecnego kryzysu na rynku nawozowym oraz działań rządu w tej kwestii. Polityk zauważył, że cena nawozów niestety musiała wzrosnąć.

,,Zawirowania na rynku nawozów trwają ponad rok i są związane z wysokimi cenami surowców, szczególnie gazu. W tym roku cena gazu, w porównaniu do 2021 wzrosła trzykrotnie. To musiało się odbić na cenie nawozów” – zauważył polityk PiS.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości zauważył, że rząd pomaga rolnikom i jako jedyny kraj wprowadziliśmy dopłaty do nawozów.

,,Jako jedyny kraj wprowadziliśmy dopłaty do nawozów – ponad 4 mld zł. To pozwala utrzymać produkcję rolną. W tej chwili dystrybutorem nawozów będzie Krajowa Grupa Spożywcza. To ustabilizuje ceny nawozów na rynku”

Cena nawozów najniższa w Europie

Dopłaty do nawozów wymagają jednak zgody Komisji Europejskiej. Zdaniem polityka ciężko będzie wprowadzić mechanizm dopłat ponownie, ponieważ KE może się na to nie zgodzić.

,,Dopłaty do nawozów to bardzo znacząca pomoc. KE czekała kilka miesięcy z wydaniem zgody, byśmy mogli przekazać rolnikom te pieniądze, więc na nią bym nie liczył” – dodał Małecki

Polityk odpowiedział również na zarzuty oponentów w kwestii wywindowania cen nawozów przez spółki Skarbu Państwa. Małecki przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość proponowało podatek od nadmiarowych zysków między innymi dla Spółek Skarbu Państwa. Ostatecznie pomysł ten upadł, a polityk PiS obwinia o ten stan rzeczy opozycję, choć ta nie ma nawet większości w Sejmie.

,,Jeżeli porównamy ceny nawozów w Europie, cena nawozów w Polsce jest najniższa. Jeżeli mówimy o zyskach spółek Skarbu Państwa to przypomnę, że chcieliśmy wprowadzić podatek od nadmiarowych zysków, ale opozycja była przeciwna takim rozwiązaniom, a z tych pieniędzy można byłoby wesprzeć polskich rolników” – stwierdził Małecki

Oglądaj też: Debata IGR: Kryzys na rynku nawozowym. Jak mu przeciwdziałać?

 

swiatrolnika.info 2023