Talk icon

Informacje

02-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Krajewski: Stawiajmy na rozwój. Stawiajmy na OZE na wsi

OZE na wsi

Stefan Krajewski podczas debaty Instytutu Gospodarki Rolnej podkreślił, że z zachowaniem rozsądku powinniśmy inwestować w OZE na wsi.

Jak wyjaśnił poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego w miejscach, w których nie można postawić wiatraków, należy zainstalować alternatywy w postaci biogazowni lub fotowoltaiki. Uważa on, że przedstawiciele wszystkich ugrupowań powinni wznieść się ponad podziałami politycznymi, by te inwestycje powstały jak najszybciej, a energia była jak najtańsza.

Krajewski: Rozsądnie inwestujmy w OZE na wsi

W ubiegłym tygodniu w Sejmie trwały prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy wiatrakowej. Zmiany są jednym z kamieni milowych, które Polska musi zrealizować, by otrzymać środki z KPO. Według posła Stefana Krajewskiego, jeśli nie ma możliwości postawiania turbiny wiatrowej w danym miejscu, to należy inwestować w alternatywy w postaci, biogazowni czy fotowoltaiki.

“Nie jestem oczywiście za tym, żeby tam, gdzie jest możliwość zachowania jak największych odległości, nie budować tego wiatraka. Ktoś też po drodze wydaje te decyzje środowiskowe i budowlane później i oczywiście powinniśmy wszystko zrobić, żeby tam, gdzie nie ma warunków, ten wiatrak nie powstał. W tych miejscach stawiajmy na biogazownię czy panele fotowoltaiczne” – wyjaśnił Krajewski.  

Zobacz także: Debata IGR: OZE a rolnictwo. Czy rolnicy mogą na tym skorzystać?

Jak podkreślił przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego, powinniśmy jednak zachować zdrowy rozsądek w kwestii OZE na wsi, by nie powtórzyć błędów, które zrobiły inne kraje w przeszłości.

“Przykład Niemców, którzy przykryli swoje dachy obór czy budynków gospodarczych panelami, a u nas często wybiera się jednak farmy na ziemi, wyłączając ją z produkcji rolnej, a mogłaby służyć, chociażby do wyprodukowania wsadu do biogazowni. Jeżeli powstanie ich większa ilość, to obyśmy nie popełnili tego błędu, który zrobili Niemcy, że uprawy kukurydzy poszły do biogazowni, a potem okazało się, że brakuje jej do pasz” – powiedział.

“Albo stawiamy na rozwój, albo chcemy wracać do tego, co było. Rozsądnie inwestujmy w OZE na wsi, w wiatraki, biogazownie oraz panele fotowoltaiczne na dachach. Powinniśmy się wznieść ponad podziałami politycznymi, by te inwestycje powstały jak najszybciej, a energia była jak najtańsza” – dodał poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, Stefan Krajewski.

swiatrolnika.info 2023