Talk icon

Informacje

02-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Branża mleczna też ma problemy, ale mniej niż inne

Branża mleczna

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na spotkaniu z mleczarzami stwierdził, że branża mleczna ma obecnie mniej problemów niż inne, gdyż jest w spółdzielczych rękach.

Minister spotkał się z przedstawicielami tego sektora w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organizacji rolniczych, spółdzielni mleczarskich oraz federacji konsumentów.

Branża mleczna dobrze sobie radzi

Zdaniem wicepremiera choć każda branża zmaga się ze swoimi wyzwaniami, tak branża mleczna jest tą, która generalnie ma ich najmniej. 

,,To dlatego, że jest ono w spółdzielczych rękach" – podkreślił cytowany w komunikacie resortu minister Kowalczyk.

Szef MRiRW zgodził się, że jest potrzeba zorganizowania spotkania przedstawicieli całej branży mleczarskiej i zawarcia porozumienia, dzięki któremu łatwiej będzie o wzajemną lojalność całego środowiska i dbanie o interesy każdej ze stron. Zapowiedział starania, aby do takiego spotkania i porozumienia doszło.

Zobacz też: Ekspert: Wartość mleka spada. Polskie mleczarnie są nieefektywne

Współpraca jest najważniejsza

Zdaniem wicepremiera Kowalczyka bardzo ważna jest dobra, trwała współpraca i budowanie wzajemnego zaufania na wiele lat pomiędzy spółdzielniami mleczarskimi a dostawcami surowca, czyli rolnikami. Jak mówił, wówczas nie byłoby problemu z odchodzeniem rolników do innej mleczarni, "która zapłaci mu za surowiec choć odrobinę więcej". Kowalczyk odniósł się też do problemu spadku liczba gospodarstw, w których jest prowadzona hodowla bydła mlecznego. 

,,Wynika to z braku następstwa pokoleń. Hodowla bydła mlecznego jest wyjątkowo angażująca. To dlatego spadek liczby gospodarstw prowadzących taką hodowlę jest zjawiskiem powszechnym, widocznym nie tylko w Polsce. Nie spada natomiast wielkość produkcji mleka" – zaznaczył minister.

Branża mleczna

Uczestnicy dyskusji zgłaszali ponadto problemy wynikające z obecnego spadku cen mleka. Jak wskazywali, dla rolników to ryzyko spadku opłacalności produkcji w obliczu wciąż wysokich jej kosztów, a dla spółdzielni problem z satysfakcjonującą rolnika zapłatą za surowiec. Wicepremier przyznał, że ze względu na wojnę w Ukrainie sytuacji na rynkach rolnych brakuje stabilności.

,,Chociaż Unia Europejska formalnie odeszła od interwencji rynkowych, uważam, że w przypadku dużych tąpnięć cenowych mechanizmy pomocy są potrzebne" – ocenił Kowalczyk. 

PAP/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023