Talk icon

Informacje

10-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Kołakowski: W tym roku wirus ASF jeszcze nie zaatakował

ASF

Walka z ASF najwyraźniej przynosi dobre rezultaty i w tym roku nie odnotowano jeszcze żadnego ogniska wirusa.

Na posiedzeniu sejmowej podkomisji wiceminister Lech Kołakowski przypomniał, że w zeszłym roku w Polsce było 14 ognisk wobec 124 ognisk dwa lata temu.

ASF odpuszcza?

Unijna strategia w zwalczaniu ASF jest oparta na trzech filarach. Są nimi: bioasekuracja gospodarstw utrzymujących świnie oraz innych uczestników sektora wieprzowiny, w tym myśliwych; systematyczne usuwanie padłych dzików lub ich szczątków ze środowiska; redukcja populacji dzika i utrzymywanie tego zredukowanego poziomu tej populacji na poziomie gwarantującym ograniczenie ryzyka szerzenia się wirusa..

,,Polska postępuje zgodnie z tą strategią" - podkreślił wiceminister.

Zobacz też: Brytyjscy hodowcy trzody chlewnej ostrzegają, że wirus ASF zniszczy branżę

Zaznaczył, że walka z afrykańskim pomorem świń wymaga zaangażowania się wielu podmiotów, na różnych szczeblach. Dzięki akcjom informacyjnym i zaangażowaniu rolników poziom bioasekuracji gospodarstw stale rośnie, co przekłada się na spadek liczby ognisk tej choroby.

I tak, w 2022 r. na terytorium RP stwierdzono 14 ognisk wirusa u świń w 5 województwach oraz 2113 ognisk u dzików w 13 województwach. Najwięcej ognisk u świń (7) wykryto w woj. wielkopolskim, natomiast u dzików (780) w województwie dolnośląskim. W tym roku nie stwierdzono ognisk u świń, ale wykryto 647 ognisk u dzików w 11 województwach, najwięcej w woj. dolnośląskim (362).

,,Dla utrzymania populacji dzików na niskim poziomie, konieczny jest ich odstrzał. W 2022 r. w ramach odstrzałów sanitarnych pozyskano 78,1 tys. dzików. Konieczne jest także systematyczne usuwanie padłych zwłok dzików ze środowiska" – podkreślił wiceminister.

ASF

Nadzór nad likwidacją stwierdzonych ognisk u świń, w tym uśmiercaniem i utylizacją świń oraz prowadzeniem dezynfekcji w ogniskach choroby sprawuje Inspekcja Weterynaryjna. Jak mówił na posiedzeniu podkomisji zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, w 14 ogniskach stwierdzonych w ub.r. 2022 r. znajdowało się ok. 3 tys. sztuk świń.

Wystąpienie wirusa w stadzie świń obliguje służby weterynaryjne do ustanowienia stref z ograniczeniami. Najbardziej restrykcyjny obszar jest wokół ogniska choroby, ta strefa (czerwona) może być zniesiona dopiero po 12 miesiącach od likwidacji wirusa. Wprowadzenie obszaru z ograniczeniami powoduje komplikacje dla rolników m.in. w przemieszczaniu świń i jest powodem do niezadowolenia, co wskazywali m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023