Talk icon

Informacje

14-11-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kaczyński: Zbudujemy nowe kopalnie węgla, jeśli będzie to konieczne

Kaczyński

Tylko wtedy, kiedy będziemy przekonani, że to się opłaca albo jest nieuniknione, będziemy budować nowe kopalnie węgla – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS odniósł się do kwestii paliwa dla polskiej energetyki do momentu wybudowania siłowni jądrowych. Podkreślił, że obecnie nasz kraj nie jest w stanie szybko zwiększyć produkcji węgla, bo inwestycje w jego wydobycie są długotrwałe. Na wykonawcę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rząd wybrał amerykańską firmę Westinghouse. Pierwszy blok tej siłowni ma powstać do 2023 r.

Kaczyński: Nasz kraj nie jest w stanie szybko zwiększyć produkcji węgla

„Gaz można uzyskiwać z różnych źródeł, mamy takie możliwości, nawet zwiększenia ilości gazu, ale przy obecnych cenach – i to nawet przy przewidywaniach, że cena gazu szybko spadnie – to nadal będzie mało opłacalne” – powiedział w TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński, odpowiadając na pytanie o to, co powinno być paliwem dla polskiej energetyki do momentu wybudowania siłowni jądrowych.

Dodał, że obecnie nasz kraj nie jest w stanie szybko zwiększyć produkcji węgla, bo inwestycje w jego wydobycie są długotrwałe.

„Musimy ostatecznie rozeznać sytuację” – powiedział prezes PiS. 

„Tylko wtedy, kiedy będziemy przekonani, że to się opłaca albo że jest nie do uniknięcia, to będziemy podejmowali te najdalej idące działania, czyli budowę nowych kopalń. Mamy złoża w województwie lubelskim, są też możliwości na Śląsku. Problem w tym, że tam, gdzie można wybudować kopalnie, są sprzeciwy społeczne, podobnie jest z węglem brunatnym, który występuje w wielu miejscach w Polsce” – dodał Jarosław Kaczyński.

Kaczyński

Pierwszy blok elektrowni jądrowej powstanie do 2023 r.

Na wykonawcę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rząd wybrał amerykańską firmę Westinghouse. Pierwszy blok tej siłowni ma powstać do 2033 r. Jednocześnie kontrolowana przez Skarb Państwa PGE podpisała umowę z należącą do Zygmunta Solorza ZE PAK oraz z koreańską firmą KHNP list intencyjny w sprawie budowy drugiej siłowni jądrowej. Rząd podał także, że pracuje nad lokalizacją trzeciej elektrowni atomowej.

Czytaj też: Anna Moskwa: Sprowadzony węgiel już zabezpiecza nasze potrzeby

PAP/fot.Twitter/Pixabay

swiatrolnika.info 2023