Talk icon

Informacje

20-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny zbóż nadal spadają! Sasin: Rząd reaguje natychmiastowo

Ceny zbóż

Rząd natychmiast reaguje na spadające ceny zbóż i wprowadza zabezpieczenia – zapewnił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

Poinformował, że prowadzone są rozmowy z Komisją Europejską o uruchomieniu europejskich środków na wsparcie rolników. Zapewnił też, że rząd będzie działać tak w każdym przypadku mleka czy innych produktów, które będą "poddawane tego typu wahaniom cen".

Sasin: Rząd reaguje na spadające ceny zbóż

Jacek Sasin w spotkał się z mieszkańcami Wysokiego Mazowieckiego (Podlaskie) w ramach spotkań polityków PiS "Przyszłość to Polska". 

Wicepremier został zapytany przez rolnika z powiatu wysokomazowieckiego o sytuację z importem zboża, którą rolnik określił jako "tragedia". Zapytał też o to w kontekście rolników związanych z mleczarstwem.

"Reagujemy natychmiast" – zapewnił wicepremier Sasin. Wskazał, że gdy tylko spadły ceny zbóż, reakcja rządu była natychmiastowa.

"Po pierwsze wprowadziliśmy zabezpieczenia tak, aby zboże ukraińskie, które tranzytem przejeżdża przez Polskę, tutaj nie zostawało. Dlatego jest prowadzony system plombowania transportów. Po drugie – mamy w tej chwili na stole dopłaty, dopłaty do każdej tony pszenicy wyrównujące ten spadek cen i to dopłaty zróżnicowane regionalnie: największe tam, gdzie ten spadek jest najbardziej widoczny, ale dotyczące całej Polski" – powiedział Sasin.

"Jesteśmy również w dialogu z Komisją Europejską, żeby uruchomić również europejskie środki na wsparcie dla rolników" – podkreślił Sasin.

Zapewnił też, że rząd będzie działać tak w każdym przypadku mleka czy innych produktów, które będą "poddawane tego typu wahaniom cen".

Zobacz także: Ceny zbóż pozostają na niskich poziomach, lecz nie ma chętnych na ich zakup

Ceny zbóż

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023