Talk icon

Informacje

17-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Ceny mleka w UE spadają z powodu dużej podaży na rynku

Ceny mleka w UE

Ceny mleka surowego w większości krajów UE spadają pod wpływem zbyt dużej podaży produktów na rynku.

Według wstępnych danych Komisji Europejskiej, w lutym 2023 roku średnia cena surowego mleka w UE zmniejszyła się o 2,79% do 54,78 eurocentów za kilogram w porównaniu do stycznia 2023 roku. Mimo to w porównaniu z lutym 2022 r. cena nadal jest wyższa o 22,42%, a rok temu surowe mleko w UE kosztowało średnio 42,5 eurocentów za kg.

Ceny mleka w UE spadają 

Zdaniem ekspertów na osłabienie ceny mleka w UE wpływa zbyt duża podaż produktu w warunkach ograniczonego popytu na produkty mleczne w krajach członkowskich oraz na rynkach zagranicznych, zwłaszcza w Chinach, Japonii i krajach Azji Południowo-Wschodniej. To nie pierwszy miesiąc spadku cen mleka w Europie. Od kilku miesięcy producenci uwalniają nadwyżki surowców do produkcji serów, masła i mleka w proszku, licząc na odbudowę silnego popytu na rynku chińskim po zniesieniu ograniczeń pandemicznych dla placówek gastronomicznych i hoteli. Popyt na produkty mleczne w Chinach pozostaje jednak niewielki nawet w warunkach zniesienia lockdownu, a magazyny w krajach europejskich są przepełnione towarami, których cena spada.

Wśród państw członkowskich UE najtańsze mleko surowe jest na Łotwie, Litwie, Słowacji i w Polsce – od 37,37 do 46,4 eurocentów za kg. W tych krajach odnotowano również największy spadek cen mleka surowego w ciągu ostatniego miesiąca. W porównaniu ze styczniem cena mleka surowego na Łotwie spadła o 14,77%, na Litwie o 18,16%, na Słowacji o 11,83%, a w Polsce o 11,19%. Jednocześnie w ujęciu rok do roku, w porównaniu z lutym 2022 r., ceny mleka surowego spadły tylko na Łotwie (-14,18%), Litwie (-22,34%) i Malcie (-1,44%).

W lutym niektórzy litewscy rolnicy wylewali mleko bezpośrednio na pole lub rozdawali je za darmo każdemu chętnemu, ponieważ było ono wyceniane poniżej kosztów wytworzenia i dystrybucji. Litewskie Stowarzyszenie Producentów Mleka sugeruje, że ceny skupu surowego mleka spadły w ostatnich miesiącach o 40%. 

Ceny mleka w UE

W Polsce trochę lepiej

Lepiej sytuacja wygląda na rynku polskim, gdzie istnieje znaczny popyt wewnętrzny na produkty mleczne ze względu na dużą liczbę ukraińskich uchodźców i migrantów zarobkowych. Nie hamuje to jednak znacząco spadku cen na rynku krajowym. Według wstępnych szacunków Dairy Global, na dzień 17 lutego cena masła w polskich supermarketach po raz pierwszy od wielu lat wynosiła zaledwie 0,68 dolarów za opakowanie.

W ubiegłym miesiącu cena mleka spadła w takich czołowych krajach eksportujących nabiał jak Francja (-1,59%), Holandia (-7,14%), Dania (-5,23%) czy Belgia (-5,74%). Jak pokazał ostatni handel GDT z 7 marca, spadły ceny niemal wszystkich produktów mleczarskich, w tym sera cheddar i masła, co wskazuje na zbyt dużą podaż eksportową tych produktów, która nie zaspokaja istniejącego zapotrzebowania rynku. Dlatego magazyny w krajach europejskich są pełne towarów giełdowych, których ceny spadają razem z surowym mlekiem. Jednak w porównaniu do cen z lutego 2022 r. mleko surowe podrożało nawet o 10-37% w zależności od kraju.

,,Ze względu na niski popyt na produkty mleczne w UE, lokalni producenci szukają alternatywnych rynków zbytu. Pod koniec lutego Europejskie Stowarzyszenie Mleczarskie zorganizowało spotkanie z przedstawicielami Indonezji, której populacja liczy 270 mln potencjalnych konsumentów produktów mlecznych. Trwają negocjacje w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu między UE a Indonezją. Polska postrzega Indonezję i Wietnam jako obiecujące obszary dla zwiększenia eksportu produktów rolnych" – wskazują eksperci..

Surowe mleko w Irlandii pozostaje najdroższe w Europie. W lutym kosztowało 65,76 eurocentów za kg. W porównaniu ze styczniem irlandzkie surowce podrożały o 2,77%, a w porównaniu z lutym 2022 roku wzrosły o 27,63%. Węgry pozostają jedynym europejskim krajem, w którym ceny mleka rosną. W lutym surowiec ten kosztował 58,03 eurocentów za kg, czyli o 2,65% więcej niż w styczniu. W ciągu ostatniego roku cena surowego mleka na Węgrzech wzrosła o 35,76%. Irlandzcy i węgierscy rolnicy utrzymują wysokie ceny mleka ze względu na rosnące koszty produkcji.

W ciągu ostatniego miesiąca ceny mleka surowego nie zmieniły się jedynie w Portugalii (54,37 eurocentów/kg), we Włoszech (57,17 eurocentów/kg), Hiszpanii (58,16 eurocentów/kg), Niemczech (58,65 eurocentów/kg), na Malcie (61,04 eurocentów/kg) i Cyprze (65,06 eurocentów/kg). Do lutego 2022 r. ceny surowego mleka rosły we wszystkich wymienionych krajach, z wyjątkiem Malty. W ciągu ostatniego roku cena mleka wzrosła najbardziej w Portugalii (+37,19%).

Zobacz także: Rynek mleka zaczyna się stabilizować. Optymizmu w branży nie widać

fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023