Talk icon

Informacje

11-03-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Analitycy: Wzrost PKB Polski będzie na niskim poziomie w tym roku

Wzrost PKB

Wzrost PKB Polski w 2023 roku będzie na niskim poziomie – wynika z prognoz ekonomistów reprezentujących różne banki. 

Szacunki wzrostu gospodarczego wahają się od 0,1 proc. według analityków PKO BP do 1,2 proc. według ocen Credit Agricole.

Jaki będzie wzrost PKB w 2023 roku? 

Wzrost PKB w 2023 r. będzie niski – wynika z prognoz ekonomistów. Najniższą prognozę ma PKO BP. Według ekonomistów tego banku wzrost gospodarczy wyniesie 0,1 proc. Głównym powodem tak słabego wyniku ma być niski popyt konsumencki.

„Widzimy bardzo głęboką recesję konsumencką, będzie trwała 4 kwartały. Warto podkreślić, że już teraz jesteśmy pod kreską, a jeszcze nie wszystkie złe informacje zobaczyliśmy. Obecnie niższe wydatki konsumentów są maskowane przez wzrost populacji kraju, który wynika z napływu uchodźców. II kwartał pokaże jeszcze większe spadki, bo ten czynnik – wzrostu populacji – zacznie zanikać” – powiedziała ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska.

Dodała, że poprawy sytuacji konsumentów można się spodziewać pod koniec roku, kiedy się obniży inflacja. Zdaniem ekonomistów PKO BP, powodem spadku popytu nie jest wzrost bezrobocia – tego bowiem nie widać, tylko obniżenie się siły nabywczej ze względu na wzrost inflacji. Spadek inflacji poprawi sytuację konsumentów.

„Spore ryzyko dla wzrostu bierze się z zapasów. One rosły od długiego czasu, a po takim wzroście, jak pokazują dane historyczne, zawsze następowała korekta, która również odbije się na wzroście gospodarczym” – dodała Urszula Kryńska.

Wzrost PKB

Wyższą prognozę na wzrost PKB w 2023 r. ma Bank Pekao. Jego ekonomiści szacują, że gospodarka wzrośnie o 0,8 proc. Nieco wyższej dynamiki – bo na poziomie 1 proc. – spodziewają się ekonomiści ING BSK i Santander Bank Polska. Największymi optymistami są analitycy banku Credit Agricole, którzy oczekują 1,2-proc. wzrostu PKB.

Zobacz także: KE prognozuje: Wzrost PKB Unii Europejskiej wyhamuje w tym roku.

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023